Samozapošljavanje nakon faksa uz pomoć poduzetničkog inkubatora

U zadnjih godinu dana splitski su studenti uz pomoć sveučilišta osnovali čak osam poduzetničkih tvrtki.

Pomogao im je Studentski poduzetnički inkubator (SPI) na Ekonomskom fakultetu u Splitu. SPI pomaže studentima koji tek razvijaju poslovnu ideju ili već imaju osmišljene poduzetničke projekte.

Tako su od lani kroz SPI studenti već i pokrenuli svoje poslovne subjekte Synergia savjetovanje d.o.o., Holodeck d.o.o., obrt Fishery koji organizira ribolovne i morske izlete, OPG Spara, socijalnu zadrugu Start te udrugu Financijski klub Split.

Podršku kroz poslovno savjetovanje i prostor za rad koristila je i tvrtka InClude mladog Solinjana Ivana Mrvoša, koji je osmislio pametne klupe s USB priključcima te njima osvaja svjetska tržišta.

'Ideja je i da se kroz inkubator pripreme za osnivanje svoje tvrtke i samozapošljavanje. Nakon što polaznici provedu u inkubatoru tri godine, imaju priliku postati poduzetnici, ali i nova nastavna baza Sveučilišta, mentori novim generacijama, partneri, gdje bi studenti obavljali stručnu praksu' , ispričala je prof. dr. sc. Maja Fredotović, dekanica Ekonomskog fakulteta u Splitu za 24sata.

Inkubator je sufinanciran iz europskog fonda, a od osnutka krajem 2015. prijavilo im se 80 polaznika. No nisu svi prošli selekciju. Trenutno je uključeno 49 polaznika na 15 pojedinačnih ili grupnih projekata koji su završili edukacije kroz SPI te se njihove poduzetničke ideje i projekti razvijaju uz podrške mentora. Ivana Perić (23) studentica je 4. godine ekonomije i europskih integracija, a kroz SPI je oživila ugašeni OPG Spara na Klisu obiteljske prijateljice.

'Naš OPG danas proizvodi 10-ak vrsta džemova, tri kolača od maslinova ulja i suhog voća. Trenutačno radimo na gradnji proizvodnog pogona i kušaonice, koji bi trebali biti dovršeni do idućeg ljeta. Nadam se da ćemo sa svojim proizvodima ući u hotele i ugostiteljske objekte, kao i u internetsku prodaju', ispričala je Perić.

Marko Ban (29) pokrenuo je socijalnu zadrugu Start kojoj je cilj zapošljavanje marginaliziranih skupina. Maja Dragojević (23) upravlja tvrtkom Synergia. Ima 12 stalnih klijenata i nekolicinu povremenih.

'Najviše radimo s otočnim udrugama koje se bave programima podizanja kulture života mladih i organiziraju festivale. Pružamo usluge računovodstva i financijskog upravljanja te edukacije financijskog, projektnog i komunikacijskog menadžmenta', ispričala je Maja.

Educentar koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.