Je li sve u prirodi zaista tiše kada pada snijeg?

Snijeg je zvučni izolator prirode. Kada padne, čestice zvuka ostaju zarobljene u njemu između kristalića (pahuljica) pa tako sve odjednom postaje predivno tiho.

'Iako pahuljice dodirnu sve na svom putu, one ne proizvode nikakav zvuk. Jednako tako, čim snijeg padne, svi osjećamo tišinu oko sebe. Sve je tiše i smirenije. To nisu naše romantične tlapnje, to je istina', piše Science Daily.

'Snijeg je prirodna zvučna izolacija. Nekoliko centimetara snijega upija puno buke i jednako je dobar izolator kao i materijali za apsorbiranje zvuka koji se koriste u autima ili za izolaciju zvuka u prostorijama, poput vlakana i pjena', kaže David Herrin, asistirajući profesor koji predaje akustiku na britanskom College of Engineering. 

Apsorpcija zvuka mjeri se na skali od 0 do 1.

'U zvučnom rasponu, nekoliko centimetara snijega grubo govoreći, može upiti 0,6 posto zvuka u prosjeku. Snijeg je porozan, na neki način baš kao i pjene za apsorbiranje zvuka', objasnio je Herrin. 

Za razliku od kiše koja kada pada se čuje, snijeg je nečujan i dok pada. To je zato što pahuljice nisu guste i ne padaju ravno na tlo već su nošene i nježno dodiruju tlo pri padu. 

Izvor: 24sata

Educentar koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.